Facebook mení možnosť upravovať náhľad zdieľaných článkov

Spravujete facebook reklamu a stránky, firemný profil a zdieľate často na facebook-u odkazy na články? Ak áno, mali by ste spozornieť, pretože facebook mení pravidlá. V minulosti bolo možné, aby ste náhľad zdieľaného článku s atribútmi ako fotka, nadpis a popis článku upravili. Všetky informácie sa automaticky načítavali a aj naďalej načítavajú pomocou Facebook open graph protokolu.

Neviete čo je FB open graph?

Je to len časť kódu web stránky, ktorá po uvedení URL adresy zdieľaného článku vo facebook-u umožní automatické načítanie obrázku, nadpisu, popisu, web adresy a ďalších parametrov. Preto sa vám môže stať, že niekedy sa k zdieľanej URL adrese načítal pekný obrázok s usporiadaným nadpisom a popisom a na inej web stránke len popis s nadpisom bez obrázka, čo je vždy menej atraktívne a šanca na úspech je menšia. V minulosti v prípade, že sa vám nepozdávali texty, tak ste ich nahradili svojimi. Prípadne ste náhľad elegantne skrátili alebo prepísali.

Boj proti hoaxom a falošným správam na facebook-u

Aj toto je daň za fenomén dnešnej doby, kedy je sociálna sieť zneužívaná na rôzne falošné správy. V súčasnosti facebook post, ktorý je zdieľanou URL adresou načíta všetky definované parametre z FB open graph danej webstránky bez možnosti editácie. Viac o dôvodoch zmeny si môžete prečítať v officiálnom stanovisku facebook.

Všetko je stratené…

Nie tak úplne. Ak webstránka, z ktorej zdieľate članok z blogu alebo webstránky, ktorá je pod vašou kontrolou tak môžete FB OG editovať. Nie každý ma programátorské schopnosti, v tomto prípade môže osloviť svojho správcu stránky. V prípade, že vaša webstránka využíva redakčný systém Word press, tak si stačí nainštalovať niektorý z plug in-ov ktorý vám aj bez programovania umožní vopred si upraviť vzhľad údajov a obrázkov následne zobrazených na facebook-u.

V prípade, že často využívate externý obsah, tiež nemusíte vešať hlavu. Niekto šikovný vyriešil váš problém za vás a zatiaľ sa bezplatne podelil o riešenie, ktoré umožňuje editovanie aj externého obsahu resp. atribútov FB OG. Skracovač respektíve v tomto prípade presnejšie názov by bol „FB OG editovač“ http://zkrat.it/ vám pomôže editovať atribúty FB OG. Jediná nevýhoda je, že na facebooku nebude v atribúte webstránky použitá pôvodná originálna doména portálu ale URL adresa zkrat.it.

Jedná sa o pomerne veľkú zmenu, ktorá ovplyvní vzhľad príspevkov vo facebook newsfeed-e preto očakávame, že uvedené zmeny sa budú prehodnocovať a pomerne dynamicky vyvíjať.

V prípade, že máte otázky alebo potrebujete pomôcť, poradiť, neváhajte nás kontaktovať.

O autorovi

Preverili naše
Know-how