...

Meta Robots Tag

Čo je Meta Robots Tag?

Meta robots tag je HTML tag, ktorý poskytuje pokyny pre prehliadače vyhľadávačov týkajúce sa toho, ako indexovať, prechádzať a zobrazovať stránku vo výsledkoch vyhľadávania. Umisťuje sa do časti webovej stránky.

Takto to vyzerá v kóde:

<meta name=“robots“ content=“noindex, nofollow“>

Meta robots tag sa používa predovšetkým na riadenie indexovania a prechádzania stránky. Je viditeľný v HTML kóde stránky. Pre stránky, ktoré nemajú časť alebo pre zdroje ako obrázky, PDF súbory atď., sa namiesto toho môže použiť značka X-Robots.

Na rozdiel od meta robots tagu je tag X-Robots HTTP hlavička, ktorá sa odosiela s odpoveďou webovej stránky.

Dôležité je si uvedomiť, že prehliadače vyhľadávačov môžu nasledovať iba pokyny uvedené v Meta Robots Tag pre stránky, ktoré sú povolené pre prechádzanie podľa pravidiel definovaných v súbore robots.txt.

Ak nechcete, aby sa stránka zobrazila vo výsledkoch vyhľadávania, je dôležité zabezpečiť, aby bolo prechádzanie tejto konkrétnej stránky povolené, aby vyhľadávače mohli prečítať pokyn noindex.

Okrem riadenia indexovania a prechádzania má meta robots tag aj niekoľko menej známych aplikácií. Medzi ne patrí inštruovanie vyhľadávacích nástrojov, aby nezobrazovali výňatok textu alebo náhľad videa stránky vo výsledkoch vyhľadávania, alebo sa zdržali ukladania dočasnej verzie stránky (cache).

Prečo sú meta robots tagy dôležité?
Správcovia webov môžu chcieť zabrániť zobrazovaniu určitých stránok vo vyhľadávačoch, ako sú stránky s menším množstvom obsahu, stránky pre PPC, alebo administračné a „ďakujem“ stránky. Meta robots tag poskytuje správcom webov spoľahlivý spôsob, ako to dosiahnuť pomocou pokynu „noindex“.

Okrem toho atribút „nofollow“ v meta robots tagu robí všetky odkazy na stránke „nofollow“ pre prehliadače vyhľadávačov, ako je napríklad Googlebot.

Môže sa tiež použiť na riadenie spôsobu, akým je individuálna stránka indexovaná a poskytovaná používateľom. Napríklad správcovia webov môžu použiť pokyn „nosnippet“ na zabránenie vyhľadávačom v zobrazovaní výňatku textu zo stránky vo výsledkoch vyhľadávania.