Skip to main content

SEO Restart 2022 – Re┼ítart SEO nie len v Prahe – ­čĺ╗­čôŁ iFOCUS

od | apr 27, 2022 | SEO

7. apr├şla 2022 sa konala v Prahe konferencia SEO Restart po dlh┼íej odmlke. V iFocus sme nev├íhali a rozhodli sme sa t├║to inform├íciami nabit├║ konferenciu nav┼ít├şvi┼ą. Vychutna┼ą si obdobie po zvo─żnen├ş Covid omedzen├ş, nie len na Slovensku, ale aj v susednom ─îesku a nasa┼ą tak nov├ę inform├ície, alebo si potvrdi┼ą spr├ívnos┼ą intern├Żch postupov. Te┼íili sme sa vidite─żn├ęmu, rast├║cemu z├íujmu a povedom├ş SEO nie len medzi z├║─Źastnen├Żmi agent├║rami ale aj klientami, ked┼że aj na┼ía spolo─Źnos┼ą iFocus pon├║ka SEO slu┼żby svojim st├ílym ale aj nov├Żm klientom.

seo restart za─Źiatok predn├í┼íky

Predn├í┼íkov├Ż program bol plne nabit├Ż a bolo ─Źo cel├Ż ─Źas sledova┼ą. Sp├şsali sme si teda pozn├ímky ku ka┼żdej ─Źasti programu pekne po porad├ş, aby ste sa to najd├┤le┼żitej┼íie dozvedeli aj vy, ─Źitatelia na┼íeho iFocus blogu.

Eli┼íka Bielkov├í – Pro─Ź by se m─Ťl SEO specialista zaj├şmat o Pinterest?

Eli┼íka Bielkov├í - Pro─Ź by se m─Ťl SEO specialista zaj├şmat o Pinterest?

 • Prezent├ícia: Pro─Ź by se m─Ťl SEO specialista zaj├şmat o Pinterest?

 • Pre─Źo by sa mal SEO ┼ípecialista zauj├şma┼ą o Pinterest, ke─Ć sa jedn├í sk├┤r o soci├ílnu sie┼ą ako o vyh─żad├íva─Ź? Predn├í┼íka sa zaoberala d├┤vodmi pre─Źo sa tejto platforme venova┼ą, ako funguje a ako s ┼łou pracova┼ą tak aby priviedla nov├Żch z├íkazn├şkov a obsadili ste aj v─Ćaka nej prv├ę miesta vo vyh─żad├ívan├ş v Google ale aj v Zozname.

  Po Covide bol logicky identifikovan├Ż n├írast pinov v segmente jedlo, pitie a pokles v cestovan├ş. Zo stredne dlh├ęho ─Źasov├ęho obdobia je ale o─Źak├ívan├Ż n├írast a tak v├Żber spr├ívne zvolen├Żch takzvan├Żch pinov a k─ż├║─Źov├Żch slov pre nich je pomerne d├┤le┼żit├Ż.

  Ako d├┤le┼żit├Ż krok je ma┼ą overen├║ dom├ęnu vlastn├ęho webu a preto je potrebn├ę ma┼ą Pinterest ├║─Źet prepnut├Ż do Business m├│du. Pre weby s ve─żk├Żm po─Źtom produktov je mo┼żnos┼ą vyu┼żi┼ą Pinterest XML feed pre mas├şvnej┼í├ş import. D├┤le┼żit├ę je pri ├║dajoch v XML feede dohliadnu┼ą na spr├ívne vyplnen├Ż titulok, kateg├│riu, obr├ízok a skladovos┼ą.

  Pr├íve Pinterest nezobraz├ş produkty, ktor├ę nie s├║ na sklade. Samozrejme je tu aj mo┼żnos┼ą nahra┼ą produkty, ktor├ę nie s├║ skladom a to cez roz┼í├şrenie v browseri, kde sa na─Ź├ştaj├║ fotografie a tie sa potom vyber├║. Asi najpomal┼í├şm sp├┤sobom je tu mo┼żnos┼ą ru─Źne nahra┼ą obr├ízok a postupne vyplni┼ą ├║daje.

  Benefit pre SEO ┼ípecialistu je vidite─żn├Ż ako v├Żsledok vo v├Żsledkoch. Pre Google Search je to jeden v├Żsledok v Google Images viac v├Żsledkov so zobrazen├şm vlo┼żenej inform├ície. V pr├şpade Seznamu s├║ to 3 a┼ż 4 v├Żsledky.

  Pre tvorcu Pinterest profilu je d├┤le┼żit├ę udr┼żiava┼ą akt├şvny profil, zdie─ża┼ą a komentova┼ą, ale aj uklada┼ą cudzie piny do napr├şklad boardu s n├ízvom ÔÇťin┼ípir├íciaÔÇŁ na vlastnom profile. Pre ─żah┼íie grafick├ę spracovanie v├Żstupov m├í Canva Pinterest Pin Templates – preddefinovan├ę form├íty na r├Żchlej┼íiu edit├íciu grafick├ęho v├Żstupu.

  Ak je profil akt├şvny nieko─żko dn├ş t├Ż┼żdenne jeho sp├Ątn├ę odkazy maj├║ vplyv na ranking webu a nejedn├í sa o kanibaliz├íciu v r├ímci v├Żsledkov.

  Pinterest pl├ínuje v doh─żadnej dobe podobn├Ż video form├ít ako Reels z Instagramu nazvan├Ż Pinterest Takes. Pre Nemecko je mo┼żn├ę ozna─Źi┼ą fotku a povoli┼ą tak priamy predaj z fotografie.

  Pre spomenut├ę benefity a u┼ż dostupn├ę ofici├ílne n├ístroje je Pinterest vhodn├Żm marketingov├Żm n├ístrojom a aj ako vhodn├í vo─żba nie len pre in┼ípir├íciu v moment├ílne neistej dobe.

  Zden─Ťk Dvo┼Ö├ík – Best practice pro organicky ├║sp─Ť┼ín├Ż ─Źl├ínek: Premisy, data, n├ístroje

  Zden─Ťk Dvo┼Ö├ík - Best practice pro organicky ├║sp─Ť┼ín├Ż ─Źl├ínek: Premisy, data, n├ístroje

 • Prezent├ícia: Best practice pro organicky ├║sp─Ť┼ín├Ż ─Źl├ínek: Premisy, data, n├ístroje

 • P├ş┼íete ─Źl├ínky ─Źasto a dlho, ale chcete aby priviedli vhodn├║ a relevantn├║ organick├║ n├ív┼ítevnos┼ą? Zden─Ťk sa venoval na svojej predn├í┼íke ako vhodne upravi┼ą svoj obsah, vylep┼íi┼ą ho a nakoniec v├Żsledky zmera┼ą.

  V┼íeobecn├ę d├íta napovedali za rok 2021, ┼że 90% obsahu nem├í skoro ┼żiadnu n├ív┼ítevnos┼ą. Tu je priestor na p├şsanie kvalitn├ęho obsahu. Mix v├Żsledkov eshopu a jeho ─Źl├ínkov vo v├Żsledkoch pod inzerciou Google Ads je ┼íanca, ┼że d├┤jde k n├íkupu. Na to presne sl├║┼żia vo v├Żsledkoch vyh─żad├ívania takzvan├ę zdru┼żen├ę v├Żsledky, kde sa zobrazia 2-3 v├Żsledky spolu. To je d├┤kaz, ┼że s kvalitnej┼í├şm obsahom vo─Źi konkurencii dok├í┼że aj mal├Ż hr├í─Ź docieli┼ą dominanciu. Obsah mus├ş by┼ą nielen lep┼í├ş od konkurencie, ale ten najlep┼í├ş obsah vo vyh─żad├íva─Źi.

  Vhodne posl├║┼żi prieskum, ─Źo ─żud├ş zauj├şma a takto vypublikovan├Ż ─Źl├ínok dosta┼ą do indexu a priebe┼żne ho vylep┼íova┼ą. V ─Ćal┼íom kroku si vybra┼ą takzvan├ę ÔÇťseed wordÔÇŁ – z├íkladov├ę slovn├ę spojenie a identifikova┼ą jeho podskupiny. Z tohto kroku smeruj├║ dve rie┼íenia, nap├şsa┼ą viac ─Źl├ínkov, alebo da┼ą obsah do jednej skupiny – ─Źl├ínku. Tu je vhodn├ę pou┼żitie takzvan├Żch n grams (1 grams – jedno slovo ┼ítatisticky sa opakuj├║ce, 2 grams a 3 grams – dve a┼ż tri opakuj├║ce sa slovn├ę spojenia). Pre hodnotenie mno┼żstva zopakovan├Żch slov v obsahu pr├şpadne pou┼żi┼ą browser extension.

  D├┤le┼żit├Ż krok je pozrie┼ą si ─Źl├ínky konkurencie, v ─Źom je ich ─Źl├ínok lep┼í├ş a poskytn├║┼ą lep┼í├ş obsah, lep┼íie spracovan├Ż ─Źl├ínok. Pre prieskum konkurencie vhodne posl├║┼żi po─żsk├Ż n├ístroj SurferSEO.

  Vhodn├Żm tipom je v titulke ─Źl├ínku pou┼żi┼ą verz├ílky pre identifik├íciu charakteru inform├ície napr├şklad (N├üVOD), alebo superlat├şv (NAJLEP┼á├Ź). Taktie┼ż nepodceni┼ą rich snippets FAQ, nap├şsa┼ą ne├║pln├║ ot├ízku a odpove─Ć s preklikom na web.

  Dos┼ą vhodn├Żm slovn├Żm term├şnom je ÔÇťako nie─ŹoÔÇŁ, ÔÇťpre─Źo nie─ŹoÔÇŁ, ─Źo v pr├şpade napr├şklad Alza eshopu viedlo a┼ż k zahrnutiu tak├Żchto ─Źl├ínkov do ┼ítrukt├║ry webu (Napr├şklad: Ako vybra┼ą inteligentn├ę hodinky?, Pre─Źo si zaobstara┼ą smart hodinky?)

  ─Äal┼í├şm vhodn├Żm krokom je najd├┤le┼żitej┼í├ş obsah vlo┼żi┼ą do hornej ─Źasti webu, ─Źi to je u┼ż tabu─żka, alebo najd├┤le┼żitej┼íia ÔÇťcall to actionÔÇŁ v podobe ÔÇťtop headerÔÇŁ prekliku. Ak je obsah ┼ítrukt├║rovanej┼í├ş ur─Źite je vhodn├í osnova na ├║vod, takzvan├ę kotvi─Źkov├ę odkazy.

  Propag├ícia samotn├ęho ─Źl├ínku je krokom ve─żmi d├┤le┼żit├Żm. Vhodne m├┤┼że posl├║┼żi┼ą citlivo zvolen├í sekcia vo Wikip├ędii ÔÇťnap├şsali o n├ísÔÇŁ alebo Heureka recenzia (hoci jej link obsahuje nofollow atrib├║t). Ka┼żdop├ídne sa treba vyzbroji┼ą trpezlivos┼ąou, ke─Ć┼że sk├┤r ako za 2 – 3 mesiace sa ─Źl├ínok na strategick├ę miesto vo v├Żsledkoch nedostane.

  Daniel Duri┼í – ├Üspe┼ín├ę migr├ície ve─żk├Żch webov: pr├şprava a proces


 • Prezent├ícia: ├Üspe┼ín├ę migr├ície ve─żk├Żch webov: pr├şprava a proces

 • To ┼że migr├ície ve─żk├Żch webov s├║ pomerne dos┼ą problematick├ę a priamo ├║mern├ę ve─żkos┼ąou spolo─Źnosti a jej samotn├ęho webu sa venovala predn├í┼íka Daniela Duri┼ía z Basta Digital. ─îasto v┼íak, a to je podce┼łovan├ę, ├║spe┼ínos┼ą migr├ície z├íle┼ż├ş od ┼ítrukt├║ry korpor├ície (oddelenia ako SEO, obsah, digit├ílny marketing, marketing, pr, brand mana┼ż├ęri, technick├ę oddelenie, produktov├Ż mana┼ż├ęri, pr├ívnici) a komunik├ície s jednotliv├Żmi oddeleniami.

  Najv├Ą─Ź┼í├ş probl├ęm m├┤┼że sp├┤sobi┼ą ch├Żbaj├║ca komunik├ícia so spr├ívnym oddelen├şm v spolo─Źnosti v konkr├ętnej chv├şli, ale aj ch├Żbaj├║ce technick├ę podklady ako m├┤┼żu by┼ą historick├ę crawl d├íta, zoznam URL adries alebo ├║daje o zmen├ích v dizajne.

  ─îasto ch├Żbaj├║ce d├íta s├║ po zapracovan├ş migr├ície napr├şklad inform├ície o index├ícii, nastavenia canonicals, zmena ┼ítrukt├║ry webu, nedostato─Źn├ę presmerovania, aktu├ílne be┼żiace platen├ę reklamy, neaktualizovan├ę sitemapy, nadmern├Ż po─Źet chybov├Żch str├ínok 404, Internal Server Error 500, ─Źiasto─Źne alebo v├Żrazne zmenen├Ż alebo priam odstr├ínen├Ż obsah, ch├Żbaj├║ce analytick├ę k├│dy.

  Nahliada┼ą na migr├íciu ako nie len na konkr├ętny presun pod technick├Żm dozorom, ale aj ako priestor na vylep┼íenie obsahu je viac ne┼ż ┼żiad├║ce ako aj priestor na particip├íciu pri vylep┼íen├ş alebo dokonca v├Żvoji samotn├ęho CMS syst├ęmu. Pri v├Żvoji CMS je vhodn├ę by┼ą akt├şvny a ide├ílne maximalista, ale taktie┼ż o─Źak├íva┼ą kompromis a vedie┼ą definova┼ą priority. To je d├┤le┼żit├ę pri rozhodovan├ş pri v├Żbere d├┤le┼żit├Żch bodov, aby sa vedelo ─Źo ur─Źite zapracova┼ą.

  Vzh─żadom na ┼ítrukt├║ru spolo─Źnosti je d├┤le┼żit├ę ma┼ą zadefinovan├ę role s klientom a budova┼ą si vz┼ąah s v├Żvoj├írmi aby zmeny boli pravidelne zapracovan├ę a aktualiz├ície aby prebiehali v ─Źas kedy je ni┼ż┼íia n├ív┼ítevnos┼ą. Komunikova┼ą s PPC oddelen├şm, kedy o─Źak├íva┼ą zmeny a v─Źas posla┼ą inform├íciu o zmene.

  Pred migr├íciou je d├┤le┼żit├Żm krokom spravi┼ą crawl cel├ęho webu aspo┼ł dvakr├ít, export datab├íz a URL adries ako aj star├Żch sitem├íp. Nezabudn├║┼ą na implement├íciu Google Analytics a na Google Search Consolu. V pr├şpade ak u┼ż neexistuje star├Ż obsah, zobra┼ą ten zo z├ílohy Archive.org.

  Nastavenie presmerovan├ş je z├íkladom. Aktualiz├ícia Google Search Console n├ístroja a po 2 – 3 d┼łoch skontrolova┼ą index├íciu. Prejdenie si cel├ęho webu, jeho ┼íabl├│n, ─Źi je ÔÇťmeta name contentÔÇŁ nastaven├Ż ako ÔÇťindex, followÔÇŁ. Kontrola robots.txt je definit├şvne na mieste. Netreba podceni┼ą obsahov├ę zmeny v nadpisoch h1 a h3 a taktie┼ż zapracovanie open graph ako twitter cards (korektn├í vidite─żnos┼ą v soci├ílnych sie┼ąach).

  Vyhodnotenie r├Żchlosti cez Core Web Vitals pou┼żite ako indikat├şvne a v pr├şpade eshopov si ur─Źite skontrolujte extern├ę feedy v porovn├íva─Źoch. Celkov├Ż migra─Źn├Ż check list od Basta Digital n├íjdete na: https://bit.ly/3kGd261

  Martin Mich├ílek – Rychlost webu pro market├ęry krok za krokem


 • Prezent├ícia: Rychlost webu pro market├ęry krok za krokem

 • Ur─Źite netreba podlieha┼ą panike. R├Żchlos┼ą webu u┼ż nie je v├Żsostnou v├Żhodou a p├Żchou len pre web developerov, ale po┼żaduje ich od n├ís aj samotn├Ż Google. Martin sa zameral na ─Źiasto─Źn├║ uk├í┼żku procesu ako pri ├║prave webu pre jeho lep┼íiu r├Żchlos┼ą postupova┼ą a tak u─żah─Źi┼ą pr├ícu aj samotn├Żm v├Żvoj├írom.

  Metrika ako ÔÇťContent full paintÔÇŁ popisuj├║ca zobrazenie obsahu na str├ínke je ve─żmi informat├şvna. Pri ├║daji ako FCP (First Contentful Paint) pod hodnotu 0.1 je pozit├şvny sign├íl pre lep┼íiu konverziu – bola identifikovan├í korel├ícia.

  Ka┼żdop├ídne pri metrik├ích od Light House treba by┼ą obozretn├Ż. Odhady r├Żchlosti tohto rozhrania s├║ pre ist├Ż kontext a s├║ uveden├ę pre jedno zariadenie a teda testovan├Ż web je testovan├Ż pre ve─żmi slab├Ż mobil. ─Äal┼íou d├┤le┼żitou inform├íciou je, ┼że sledovanie u┼ż├şvate─żov prebieha len z aktu├ílnej lokality – EU. Netreba zab├║da┼ą, ┼że Light House Score nie je Web Vitals. Taktie┼ż sa l├ş┼íia ├║daje z Light House a jeho extension. Web Vitals extension sa na z├íklade potvrdenia od Addy Osmani dopytuje datab├ízy d├ít od Google.

  Pri testovan├ş je sk├║┼ían├í konkr├ętna str├ínka a to naj─Źastej┼íie homepage. ─îo je v┼íak potrebn├ę je cel├í skupinu podstr├ínok z napr├şklad konkr├ętnej kateg├│rie alebo cel├║ dom├ęnu.

  D├íta pre dom├ęnu je mo┼żn├ę z├şska┼ą z Page Speed Insights. Vhodn├Żm odporu─Źen├şm je n├ístroj Pagespeed dashboard. Pre inform├íciu o percente URL adries sp─║┼łaj├║cich po┼żiadavky r├Żchlosti vhodne posl├║┼żi Search Console Page Experience. Skupiny podstr├ínok je mo┼żn├ę identifikova┼ą v Search Console v sekcii zariadenia pre tie adresy, ktor├ę to sp─║┼łaj├║ alebo nesp─║┼łaj├║. Seach console metrika pre konkr├ętne zariadenia ako napr├şklad mobil. Search Console str├ínky ak je testovan├Żch URL ve─ża tak ur─Źite sledova┼ą metriku ako LCP, ktor├║ je pri zl├Żch v├Żsledkoch potrebn├ę optimalizova┼ą.

  V├Żhodou Pagespeed.cz je mo┼żnos┼ą sledova┼ą aktu├ílny stav str├ínok, ale aj ich v├Żvoj v ─Źase.
  Samotn├Ż u┼ż spomenut├Ż Light House je dobr├Ż ak web e┼íte nebol optimalizovan├Ż. Av┼íak v priebehu samotnej optimaliz├ície u┼ż poskytuje moc v┼íeobecn├ę rady.

  S praxe zazneli aspo┼ł najhlavnej┼íie postrehy ako napr├şklad, ┼że samotn├Ż carousel je peklom pre metriky. Ur─Źite sa treba vyvarova┼ą inline css z├ípisom. Pri optimaliz├ícii je d├┤le┼żit├ę identifikova┼ą najd├┤le┼żitej┼íie skupiny URL adries k optimaliz├ícii.

  ┼á├írka Jakubcov├í – Redesign iVys├şl├ín├ş ─îesk├ę televize z pohledu SEO

  ┼á├írka Jakubcov├í - Redesign iVys├şl├ín├ş ─îesk├ę televize z pohledu SEO

 • Prezent├ícia: Redesign iVys├şl├ín├ş ─îesk├ę televize z pohledu SEO

 • Ve─żmi d├┤kladne vystavan├í predn├í┼íka na pr├şklade, ak├ę n├ístrahy a dobrodru┼żstvo m├┤┼że prinies┼ą prestavba samotn├ęho webu online video platformy ─îT. A ak├ę to je podiela┼ą sa na redizajnu webu s desiatkami mili├│nov str├ínok. ─îo v┼íetko priniesla tak├íto migr├ícia bolo pomerne d├┤kladne ilustrovan├ę na pokusoch a omyloch, n├íjdeniach a rie┼íeniach pri tejto komplexnej prestavbe.

  Identifik├ícia nespr├ívnych presmerovan├ş a dlh├Ż re┼ąazec presmerovan├ş 301 nebol jedin├Ż z nich. Dokon─Źenie HTTPS migr├ície viedlo k duplicite adries s lomkou na konci ale aj bez nej (end slash vs non slash). N├ísledn├ę zjednotenie pre redirekty a verzovanie URL adries. Usporiadanie linkovania z p├Ąti─Źky webu (jeho footeru). Zablokovanie index├ície (noindex, robots) pre zbyto─Źn├ę URL v indexe Google, hlavne pre formul├íre. V ─Ćal┼íom kroku zamedzenie tvorby zbyto─Źn├Żch URL (string na konci alebo ─Ź├şseln├Ż ├║daj)

  Po v┼íetk├Żch n├íjden├Żch chybovostiach po prv├Żch spusteniach webu viedli kroky k vytvoreniu SEO checklistu. Kontrola samotnej architekt├║ry URL adries a distrib├║cia samotn├ęho obsahu. Nastavenie samotn├ęho renderovania HTML vo workframe React. Identifik├ícia kvality obsahu a jeho samotn├í administr├ícia. Onpage optimaliz├ícia a optimaliz├ícia vide├ş, ktor├ę nie s├║ klasicky v HTML tagu. Implement├ícia ┼ítrukt├║rovan├Żch d├ít a nakoniec nastavenie permanent redirect cez 308 s├║ len ─Źas┼ą zo zrealizovan├Żch zapracovan├ş. Viac sa do─Ź├ştate v pr├şpadovej ┼ít├║dii na ─îT Medium blogu.

  Martin Pichl├şk – Share of Voice ÔÇô Nejp┼Ö├şsn─Ťj┼í├ş metrika v┼íech SEO report┼»

  Martin Pichl├şk - Share of Voice ÔÇô Nejp┼Ö├şsn─Ťj┼í├ş metrika v┼íech SEO report┼»

 • Prezent├ícia: Share of Voice ÔÇô Nejp┼Ö├şsn─Ťj┼í├ş metrika v┼íech SEO report┼»

 • Zamyslenie s pr├şnosom konkr├ętneho rie┼íenia – metriky, kedy vidite─żnos┼ą a n├ív┼ítevnos┼ą je jedna z najd├┤le┼żitej┼í├şch metr├şk pre SEO sa Martin zameral na spojenie oboch v metrike pod n├ízvom Share of Voice a porovnal ho s market share v Collabim n├ístroji alebo s Share of Search. N├ízorne pripravil dataset pre ─Ćal┼íie spracovanie exportovan├ęho bu─Ć z pripravenej anal├Żzy k─ż├║─Źov├Żch slov alebo Collabimu a n├ísledne uk├ízal prepo─Źet SOV.

  Radim Daniel P├ínek – Milisekundy vyd─Ťl├ívaj├ş miliony, tak nenechte nakupovat Va┼íe z├íkazn├şky u konkurence.

  Radim Daniel P├ínek - Milisekundy vyd─Ťl├ívaj├ş miliony

 • Prezent├ícia: Milisekundy vyd─Ťl├ívaj├ş miliony, tak nenechte nakupovat Va┼íe z├íkazn├şky u konkurence

 • Radim sa venoval t├ęme vitality webov z poh─żadu u┼ż├şvate─żov. Ako sa kvalita eshopu podp├ş┼íe na k├║pnej sile a celkov├ęmu z├í┼żitku z├íkazn├şka a ─Źo m├┤┼że tak├Ż n├ív┼ítevn├şk webu za┼ż├şva┼ą hoci web sa v├ím m├┤┼że zda┼ą skvel├Ż.

  D├┤sledky pr├íve nie dobre funguj├║ceho webu s├║ celkom zrejm├ę. Menovite to s├║ ─Źasto finan─Źn├ę straty, po┼íkodenie mena, nemo┼żnos┼ą vst├║pi┼ą na in├Ż trh, nedokon─Źen├ę n├íkupy, samotn├Ż odchod u┼ż├şvate─żov ku konkurencii, zaplnen├Ż support a v kone─Źnom d├┤sledku drah├ę opravy ch├Żb nahl├ísen├ę v lep┼íom pr├şpade z├íkazn├şkmi. Cel├ę v jednom sa to z hladiska hostovania podp├ş┼íe aj na drahej prev├ídzke na cloud rie┼íen├ş.

  ─îastou chybou je neodhalenie ch├Żb v predproduction prostred├ş, in├Żmi slovami testovanie v prostred├ş pred spusten├şm neodr├í┼ża re├ílne n├íroky a testovacie workframy s├║ stavan├ę sk├┤r na situ├ície mimo prev├ídzku. To ┼że milisekundy zar├íbaj├║ mili├│ny dokazuje aj report od Deloitte Ireland LLP.

  Dostupn├Ż a r├Żchly web kvalitn├║ dostupnos┼ą pre n├ív┼ítevn├şkov pom├┤┼że zlep┼íi┼ą sales vo funnely, zv├Ż┼íi page views a podp├ş┼íe sa na celkovom zlep┼íen├ş biznisu. Pr├şkladou z praxe bolo ve─ża, ale na uk├í┼żku Radim zazdie─żal ─Ź├şsla, ktor├ę dokazovali, ┼że maloobchodn├ę konverzie nar├ístli o 8.4%, priemern├í hodnota objedn├ívky vzr├ístla o 9.2% a zv├Ż┼íenie page views nar├ístlo o 5.2%.

  Uk├í┼żky case studies sa nach├ídzaj├║ aj na ofici├ílnom webe Web.dev, kde spolo─Źnosti potvrdili po zapracovan├ş zmien zlep┼íenie v├Żsledkov. Spolo─Źnos┼ą ako Swappie zaznamenala 42% n├írast a Vodafone 31% zlep┼íenie. Pre projektovej┼íie uchopenie zmien boli odporu─Źen├ę n├ístroje ako Solarwinds, Pingdom, Sitespeed, Lighthouse a Speedcurve.

  Z praktick├Żch pr├şkladov postupov zazneli ako testy ─Źasto kr├ít na vy┼żiadanie CTO spolo─Źnosti prebiehaj├║ po polnoci a tak testy poskytn├║ d├íta, ktor├ę nie s├║ re├ílne a ned├í sa o ne oprie┼ą – nereflektuj├║ re├ílnu prev├ídzku webu. Z├í┼ąa┼ż na back-end m├í vplyv na front-end. D├┤razne nebolo odporu─Źen├ę mera┼ą r├Żchlos┼ą webu z browseru, ktor├Ż je z├ísadne ovplyvnen├Ż nastaven├şm hardweru a softweru a tak n├ístroj ako Lighthouse je pou┼żite─żn├Ż len pre indik├íciu.

  Ak je potrebn├ę vedie┼ą ─Źo za┼ż├şvaj├║ z├íkazn├şci na webe naozaj je potrebn├ę opakovane testova┼ą cez de┼ł. Vhodn├Żm rie┼íen├şm je pou┼żi┼ą testovanie v Kubernetes K8s. Nemali by sme zab├║da┼ą testova┼ą nie len Core web Vitals, ale aj samotn├ę n├íroky na pam├Ą┼ą. Testovan├şm landing page nie je pokryt├í cel├í ÔÇťcustomer visitor journeyÔÇŁ a tak netreba vynecha┼ą testovanie webu, aj ke─Ć je u┼ż├şvate─ż prihl├ísen├Ż.

  Pri reportingu metr├şk pre klienta bolo ako pr├şkladne uveden├ę pou┼żitie ÔÇťdovetkuÔÇŁ k ┼ítatistik├ím spolu s odporu─Źen├şm, kedy klient bude lep┼íie vedie┼ą ─Ź├şta┼ą v poskytnutom reporte. (pr├şklad: V pondelok od ─Źasu XX:XX po ─Źas XX:XX sa o XX% spomalilo na─Ź├ştanie produktov, zv├í┼żte pridanie XY)

  Pavel Ungr – Pro─Ź je projektov├ę ┼Ö├şzen├ş v SEO d┼»le┼żit─Ťj┼í├ş ne┼ż SEO

  Pavel Ungr - Pro─Ź je projektov├ę ┼Ö├şzen├ş v SEO d┼»le┼żit─Ťj┼í├ş ne┼ż SEO

 • Prezent├ícia: Pro─Ź je projektov├ę ┼Ö├şzen├ş v SEO d┼»le┼żit─Ťj┼í├ş ne┼ż SEO

 • Pavel za─Źal pochvalou ─Źesk├ęho osadenstva konferencie. ─îesk├ę firmy vedia perfektne anal├Żzu kl├ş─Źov├Żch slov, celkov├ę SEO anal├Żzy, ale nie a┼ż tak dobre dotiahnu┼ą SEO projektovo. Na z├íklade pr├şkladov z vlastnej 16 ro─Źnej praxe uk├ízal, ako je potrebn├ę proces pl├ínova┼ą strategicky a nastavi┼ą ho a riadi┼ą.

  Zo v┼íeobecn├Żch d├ít zaznelo, ┼że ak nenarastie biznis medziro─Źne o 10% tak sa d├í pova┼żova┼ą za klesaj├║ci. Pre spr├ívu SEO projektov Pavel odporu─Źil SiteBulb n├ístroj. Na sledovanie zapracovan├ş podotkol, ┼że pou┼ż├şva┼ą je mo┼żn├ę ─Źoko─żvek od Zappier, Asana, Basecamp, Trello, alebo jeho ─Źesk├Ż ekvivalent Freelo, pr├şpadne teraz u┼ż platen├Ż n├ístroj If this than that – IFTTT.

  Ur─Źite nezabudn├║┼ą na copywriting. Vedie┼ą sp├şsa┼ą zadania pre content tvorcov a samozrejme vedie┼ą pos├║di┼ą dobr├Ż a zl├Ż text – vedie┼ą identifikova┼ą pr├şnos. Pre pravideln├Ż monitoring cel├ęho spr├ívania webu z hladiska zapracovania SEO ├║loh ur─Źite sk├║si┼ą script rie┼íenie od Jaroslava Hlavinku nap├şsane v PHP s n├ízvom SEO-robot na Githube.

  Richard Kla─Źko – Investice do SEO? Vypo─Ź├ştejme si potenci├ílÔÇŽ


 • Prezent├ícia: Investice do SEO? Vypo─Ź├ştejme si potenci├íl…

 • ─îast├ę ot├ízky pred vstupom do SEO projektu typu ÔÇťAk├Ż rast webu v organike odhadujeteÔÇŁ, alebo ÔÇť─îo mi invest├şcia do SEO prinesie?ÔÇŁ sa sna┼żil zodpoveda┼ą Richard. Nesna┼żil sa ich v┼íak zodpoveda┼ą na z├íklade pocitu alebo intu├şcie. Rozpr├íval o internom n├ístroji od spolo─Źnosti Taste, a.s. (https://taste.cz/) kde sa sna┼żia pr├şs┼ą na rie┼íenie, kde sa je mo┼żn├ę oprie┼ą o d├íta. N├ístroj s n├ízvom ÔÇťOspetÔÇŁ nielen odhadne potenci├íl v organickom h─żadan├ş ale dok├í┼że zrealizova┼ą aj kalkul├íciu tr┼żieb. Ako bonus pracuje aj so ┼ítatistickou odch├Żlkou, ktor├║ je mo┼żn├ę ovplyvni┼ą ─Źi u┼ż z importovan├Żch d├ít z Google Analytics alebo z in├Żch zdrojov.

  Marek Prokop – Anal├Żza kl├ş─Źov├Żch slov v R

  Marek Prokop - Anal├Żza kl├ş─Źov├Żch slov v R

 • Prezent├ícia: Anal├Żza kl├ş─Źov├Żch slov v R

 • Marek Prokop sa zameral na pretrv├ívaj├║ci postup anal├Żzy k─ż├║─Źov├Żch slov v Exceli. Spomenul pretrv├ívaj├║ce v├Żhody Excelu, ale ve─żmi ┼íikovne pouk├ízal na v├Żrazn├ę nev├Żhody pri spracovan├ş aktualiz├ície (opakovanej anal├Żzy) t├Żchto d├ít po ┼żiadosti klienta, alebo ak to situ├ícia vy┼żiada.

  Do kontextu s ÔÇťmo┼żn├ŻmÔÇŁ u─żah─Źen├şm si pr├íce dal do kontextu NLP a machine learning (strojov├ę u─Źenie). Tu v┼íak zaznelo, ┼że e┼íte st├íle sa tieto rie┼íenia nie tak celkom daj├║ pou┼żi┼ą. Posudzuj├║ toti┼żto hovorov├Ż a p├şsan├Ż jazyk a vyh─żad├ívacie slovn├ę spojenia s├║ ve─żakr├ít negramatick├ę a nesyntaktick├ę – jedn├í sa ako keby o in├Ż jazyk.

  V pr├şpade ak sa jedn├í o anal├Żzu k─ż├║─Źov├Żch slov s viac ako 10 000 + slov je tak├íto anal├Żza omnoho efekt├şvnej┼íia a ─żah┼íia pr├íve za pou┼żitia jazyku R. Na pomoc tak prich├ídza destkopov├ę rie┼íenie R Studio, ale taktie┼ż dnes u┼ż mo┼żnos┼ą R Studia Cloud.

  Pre spracovanie k─ż├║─Źov├Żch slov a ich postupn├║ konsolid├íciu je mo┼żn├ę pou┼żi┼ą ako vstupn├ę d├ítov├ę zdroje najr├┤znej┼í├şch n├ístrojov ako Marketing Miner, Search Console, Google Ads Keywords Research Tool. N├ísledne v R jazyku prebehne normaliz├ícia vyh─żad├ívac├şch slovn├Żch spojen├ş.

  Skoro automaticky sa zjednotia slovn├ę spojenia, ktor├ę sa l├ş┼íia len interpunkciou, slovn├ę spojenia v slovn├Żch spojeniach a kolok├ície. Z prieskumu priebe┼żn├Żch v├Żsledkov sa vypozoruj├║ typick├ę vzorce, ktor├ę sa n├ísledne naformuluj├║ ako regul├írne v├Żrazy (regular expression).

  Ide├ílnym vod├ştkom pre postupn├Ż prechod od Excelu k R je online kniha, ktor├║ Marek Prokop sp├şsal vo ve─żmi preh─żadnej webovej forme. Najnov┼íie inform├ície o R jazyku a jeho najnov┼í├şch takzvan├Żch ÔÇťpackagesÔÇŁ n├íjdete na pravidelne aktualizovanej str├ínke Rweekly.

  Zaujal v├ís ─Źl├ínok a radi by ste posunuli svoje podnikanie na ─Ćal┼í├ş level?

  ţéŐ
  Autor ─Źl├ínku
  Stan

  Stan